Na rynku muzycznym jest mnóstwo rozmaitych gatunków, które nawiązują do wielorakich nurtów artystycznego przekazu słowno-melodyjnego. Niemniej jednak to, że dana propozycja muzyczna została zakwalifikowana do jakiegoś typu muzycznego uzależnione jest od szeregu różnych czynników wpływających w dużym stopniu na takie a nie inne jej określenie. O czym mowa? Jakie kryteria przeważnie brane są pod uwagę podczas wyróżniania rodzajów utworów muzycznych? Sprawdź to w poniższych częściach naszego wirtualnego poradnika poświęconego muzyce w jej bardzo szerokim kontekście.
Jednym z nadrzędnych czynników, jaki niewątpliwie przesądza o tym, iż określone dzieło z kategorii muzyka i dźwięk zostaje przydzielone do danego gatunku decyduje między innymi zakres wykorzystywanych podczas jego tworzenia środków muzycznych. Mowa więc o swego rodzaju obsadzie, która wpływa w znaczącym stopniu na przydzielanie poszczególnych utworów do ich gatunków. Biorąc ten czynnik pod uwagę, możemy mówić o muzyce instrumentalnej oraz wokalnej, a często wyszczególnia się też muzykę wokalno-instrumentalną.
Do tego dużym zainteresowaniem i to od długich stuleci cieszy się muzyka chóralna. Podobnie jest z nieodłącznym gatunkiem artystycznym, jakim okazuje się muzyka wokalna. Lubiący i ceniący sztukę wyższą nie obeszliby się natomiast bez uczty duchowej przy muzyce orkiestrowej, czy scenicznej, która wbrew stereotypowemu myśleniu wcale nie nawiązuje do muzyki nowoczesnej i popu, jaki wiąże się z występami na estradzie, ale jest to odłam muzyki teatralnej, operowej, operetkowej, czy też baletowej. To kultura wysoka, która jest kształtowana od pokoleń.
Autor artykułu: