muzyka

Rozwój muzyki dawniej

Rozwój muzyki dawniej

Muzyka to coś, co jest nieodłącznym elementem ludzkości. To ważny przejaw kultury i swego rodzaju przejaw człowieczeństwa, bowiem za pośrednictwem utworów muzycznych jednostka artystycznie uduchowiona może zaprezentować swoje widzenie otaczającego go świata, emocje, jakie jej towarzyszą, czy też uczucia. Warto wspomnieć, że pierwsze zarysy utworów muzycznych pojawiły się zwłaszcza w okresie prehistorycznym. Jak to wtedy wyglądało?
Niewielki wykazywany jest związek między utworami muzycznymi z dawnych czasów a tym, co modne jest na dziś dzień. W okresie prehistorycznym popularne było granie na pierwowzorach instrumentów muzycznych kojarzonych obecnie, a mianowicie na muszlach czy też piszczałkach. Do ich tworzenia stosowano natomiast kości, które były ogólnodostępnym materiałem budulcowym.

Jeśli chodzi zaś o przeznaczenie utworów muzycznych wtedy powstających, to w głównej mierze w grę wchodziło uświetnianie ceremonii religijnych, a także biesiadowanie. Muzyka musiała być, bo ludzie nawet w tych czasach kochali taniec i doskonale go znali oraz rozwijali. Wraz z biegiem czasu na utwory muzyczne we własnych propozycjach kulturach decydowały się ludy Mezopotamii, Egiptu, Grecji oraz Chin i Indii. Warto wspomnieć także o tym, że muzyka była zapisywana po raz pierwszy właśnie w trzech z wyżej wymienionych obszarów, a dokładniej w Grecji, Mezopotamii oraz Egipcie. Jednym z najstarszych, o ile nie najstarszym na świecie utworem artystycznym okazuje się hymn wywodzący się z czasów między 5000 a 3000 rokiem przed naszą erą! Jest to znany fragment dzieła muzycznego określanego jako sumeryjski hymn.
Autor artykułu:

Share this post