historia

Gatunek muzyczny- czym jest i kiedy o nim mowa?

Gatunek muzyczny- czym jest i kiedy o nim mowa?

Muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów i w zasadzie śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że jest to jego nieodłączny element kulturalny. Nie ma większego znaczenia, ani miejsce zamieszkania, ani mentalność ludzkości, czy też epoka, w której przyszło komuś żyć. Każda jednostka skonstruowana została tak, aby cenić i preferować jakiś styl muzyczny i to właśnie pojęcie stylu muzycznego jest równoznaczne z terminem gatunek muzyczny. Artystyczny przekaz jednego autora może być oryginalny, kreatywny, wyrazisty, ale na pewno nie będzie w stu procentach unikatowy i niemożliwy do „podrobienia”.

Nie mamy tu na myśli tworzenia identycznej jeden do jednego kopii jakiegoś utworu, czyli jego plagiatowania, ale przede wszystkim chodzi nam o zbliżenie dzieł muzycznych i ich pewne analogiczne elementy, jakie przesądzają jednoznacznie o tym, że dany utwor kwalifikuje się do określonego gatunku muzycznego. W ogólnej definicji, jako gatunek muzyczny określa się przede wszystkim swoisty styl artystyczny.
Współcześnie istnieje specyficzna działka w obrębie muzykologii, w której specjalizują się eksperci w dziedzinie wyszczególniania gatunków muzycznych. Ich głównym zadaniem okazuje się dokładne, precyzyjne i wielokrotne przerabianie i interpretowanie poszczególnych utworów muzycznych, a wszystko po to, aby móc na podstawie wnikliwej i gruntownie przeprowadzonej analizy wykryć podobieństwa artystyczne. Są też automatyczne metody ustalania, do czego najbardziej nadaje się nowo powstające dzieło muzyczne, które wkracza na rynek fonograficzny. Jest to też efekt szczegółowej eksploracji danych oraz trzymania się bezustannie aktualizowanej klasyfikacji tytułów.
Autor artykułu:

Share this post