historia

Mitologiczne początki muzyczne

Mitologiczne początki muzyczne

Kiedy słuchasz dzisiejszych brzmień muzycznych wręcz nierealne wydaje się, aby możliwym było tworzenie muzyki i rozmaitych jej gatunków artystycznych w dawnych czasach. Jakby bowiem już ludzkośc starożytna miała kreować pierwotne dźwięki, kiedy nie dysponowali ani prądem i elektroniką, ani tym bardziej skomplikowanei konstruowanymi na dziś dzień instrumentami muzycznymi? Otóż może Cię naprawdę zaskoczyć cała znana na chwilę teraźniejszą prawdą na temat historii pierwszych dzieł muzycznych. Szczegóły poczytasz w dalszych fragmentach. Zachęcamy do lektury wszystkich zaciekawionych!
Jak potwierdzają to eksperci w sferze szeroko rozumianej sfery muzykologii, to właśnie już w okresie starożytnym, jeszcze w czasach przed naszą erą, pojawiły się pierwsze utwory muzyczne, które miały jeden prosty cel – sprawiać przyjemność. Dzięki tej swojej funkcji, jaka zresztą przetrwała w kontekście muzyki do chwili obecnej, dźwięki artystyczne wykorzystywano do biesiadowania oraz do tańców. Jak wskazują zapiski historyków, pierwsze dawne dzieło muzyczne do Hymn do Nikkal.

Z kolei przekazy biblijne wskazują jasno na to, że twórcą i inicjatorem powstania muzyki w ogóle był Jubal. To on określany jest biblijnym ojcem organów i cytr, a także ich patronem. Z mitologicznego punktu widzenia natomiast, za wynalazcę pierwszych dźwięków określa się Merkurego – według mitów rzymskich. Ogólnie w mitologii bardzo dużo miejsca poświęca się właśnie tematyce muzyki, jaka dla dawnych pokoleń czy to Rzymian czy też Greków była niesamowicie istotnym elementem ich kultury.
Autor artykułu:

Share this post