historia

Muzyka – historia

Muzyka – historia

Na pytanie, jak długo istnieje muzyka i kiedy powstało pierwsze dzieło muzyczne naprawdę ciężko jest znaleźć odpowiedź. Powód? Przede wszystkim dlatego, że dźwięki w różnorodnym tego słowa wymiarze funkcjonowały we wszechświecie od zawsze i od zawsze wiernie służyły ludzkości. W prehistorii pojawiły się już szczątkowe zarysy dzisiejszych popularnych instrumentów muzycznych, które podobnie jak dzisiejszy sprzęt, wykorzystywano w celu uzyskania dźwięków. I także w okresie prehistorycznym można było uznać muzykę przede wszystkim za przejaw kultury i wyraz artystyczności oraz zarazem sposób na przekazywanie i utrwalanie tradycji kształtowanych przez określone pokolenia.
Wracając na moment do okresu prehistorycznego, warto wspomnieć, że w tym czasie grano zwłaszcza na piszczałkach oraz na muszlach. Wszystkie te elementy robione były w głównej mierze z kości, bo to było wtedy „tworzywo” ogólnodostępne.

Jeżeli zaś chodzi o to, jaka muzyka powstawała w ten sposób, to zwłaszcza należy wyszczególnić muzykę taneczną, jaka towarzyszyła biesiadowaniu oraz ceremonialna, uroczysta, którą wykorzystywano podczas rozmaitych wydarzeń o charakterze religijnym. Z zapisków utrwalonych na kartach historii wynika jednoznacznie, że w krajach starożytnych takich jak Egipt, Mezopotamia, czy też Grecja, Indie oraz Chiny, pojawiły się dźwięki muzyczne stulecia temu. Wszystko to dla zapewnienia sobie prawdziwej uczty duchowej. Muzyka dla przyjemności nie jest zatem czymś co towarzyszy współczesnym melomanom, ale jest stałą i pierwotną funkcją wszelakich utworów muzycznych. W kontekście muzyki zapisywanej i utrwalanej z kolei, przede wszystkim pierwsze wzmianki pojawiają się na ten temat w starożytnej Grecji, Mezopotamii oraz Egipcie.
Autor artykułu:

Share this post