gatunki

Pierwszy utwór muzyczny w historii świata

Pierwszy utwór muzyczny w historii świata

Muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, jednak nie da się ukryć, iż jako stały element kultury i artystycznego przejawu, kategorie muzyczne w pierwotnym ich wymiarze były powszechnie znane od samego początku istnienia ludzkości, dlatego też niesamowicie trudnym wyzwaniem okazuje się jednoznaczne określenie- kiedy powstał pierwszy utwór muzyczny? Podczas gdy stwierdzenie kiedy zrodziło się pierwsze dzieło artystyczne śpiewane czy też grane jest praktycznie nierealne do określenia, bowiem kulturę w tym wymiarze kreowano zawsze i wszędzie, możliwe jest wstępne ustalenie jakiego rodzaju utwór był pierwszym zarejestrowanym utworem muzycznym pisanym.
Zdaniem ekspertów muzycznych, za pierwszy zanotowany utwór muzyczny w historii ludzkości można uznać Hymn do Nikkal. Jest to dzieło artystyczne, jakiego zapis określany jest mniej więcej na rok 1400 przed naszą erą. Na pewno od tego momentu w historii zaczęto systematycznie tworzyć nowe dźwięki i w celu ich utrwalenia je zapisywać, aby przekazywać z pokolenia na pokolenie, jako wyraz tradycji i kultury. Musimy też wspomnieć o tym, że jest to w opinii specjalistów z dziedziny szeroko rozumianej muzykologii rzekomo najstarszy wiekowo utwór muzyczny, który wiernie odtworzony może być w dzisiejszych czasach.

Jest to zapis muzyczny jaki wywodzi się z kraju Hurytów. Historycy muzyczni stwierdzili, po gruntownym przeanalizowaniu znalezionych zapisków na temat utworu, że jest to dzieło odnalezione mniej więcej w połowie dwudziestego stulecia, gdzieś w rejonie wybrzeży Morza Śródziemnego. Współcześnie tej muzyce poświęca się mnóstwo czasu w ramach badań realizowanych na Uniwersytecie Kalifornijskim, czyli Berkeley. Ponadto, jest to pierwszy muzyczny wyraz artystycznego przekazu, który ocalony został po dziś dzień, a jest on datowany na wiek dziewiąty.
Autor artykułu:

Share this post