radio

Americana – mniej popularny gatunek muzyczny

Americana – mniej popularny gatunek muzyczny

Kiedy ktoś zapyta Cię spontanicznie o gatunki muzyczne, jakie wpadają Ci w uicho najczęściej, które kojarzysz z ulubionej stacji radiowej, bądź przy których rozpływasz się, mając ucztę duchową i artystyczne przeżycie, na pewno wymieniane są przeważnie powszechnie znane i najchętniej wybierane przez melomanów nurty, a mianowicie takie gatunki jak muzyka pop czyli muzyka powszechna, muzyka rockowa, disco-polo, czy też dźwięki klasyczne. Jak się jednak przyjrzymy szczegółowiej bardzo rozległemu na dziś dzień pojęciu gatunek muzyczny, od razu rzuci nam się w oczy, iż przeróżnych kategorii wyrazu artystycznego słowem śpiewanym jest znacząco więcej. Jednym z bardziej ciekawych, ale i też niestety kompletnie nie rozróżnianym przez słuchających muzykę, statystycznych Kowalskich, okazuje się tak zwana Americana. Na czym bazuje ten nurt? Więcej w dalszych częściach naszego muzycznego poradnika.
Americana jest to gatunek muzycznym, który zrodził się lata temu na terenie Stanów Zjednoczonych i funkcjonuje po dziś. Jego cechą szczególną jest zespolenie w sobie rozmaitych elementów, jakie są typowe zarówno dla Ameryki z dawnych pokoleń, jak i współczesnych tamtejszych gatunków.

Dodatkowo, warto też wspomnieć o muzyce country, folk, blues, rock and roll, al.-country czy też cowpunk – to wszystko stanowi jedną wielką „składankę” muzyczną, która wchodzi w skład Americana. Jest to swego rodzaju mix łączący dawne nurty z dzisiejszymi tradycjami kultury amerykańskiej. Do ważnych reprezentantów tego stylu zalicza się między innymi Boba Dylana, Justina Townes Earle, czy Gram Parsons.
Autor artykułu:

Share this post